Planujesz budowę basenu? Koniecznie sprawdź więc, jakich formalności należy dopilnować, aby przeprowadzić inwestycję zgodnie z przepisami prawa. W przeciwnym razie możesz spotkać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, zagadnienie to poruszymy w dzisiejszym wpisie. Odpowiemy m.in. na pytanie o to, czy budowa basenu wymaga pozwolenia. Pokrótce opiszemy też kilka innych, ważnych kwestii – w tym również to, czym może skutkować zaniechanie obowiązków prawnych.
Czy budowa basenu wymaga pozwolenia?
W świetle prawa basen to obiekt budowlany. Oznacza to, że planując jego budowę, należy dokonać niezbędnych formalności. Kluczowe jest przede wszystkim pytanie, czy budowa basenu wymaga uzyskania pozwolenia. Okazuje się, że wszystko zależy od wielkości planowanej inwestycji i jej przeznaczenia. Tym sposobem wniosek o uzyskanie pozwolenia na budowę basenu powinieneś złożyć w sytuacji, kiedy:
– planujesz basen o powierzchni przekraczającej 50 m2 – w praktyce jest to zazwyczaj obiekt, z którego mają korzystać więcej niż 3 osoby jednocześnie;
– ma to być kąpielisko o funkcji komercyjnej – wykorzystywane w celach prowadzenia działalności gospodarczej.
W przypadku obiektów komercyjnych nie obowiązuje więc zasada dotycząca powierzchni basenu. Wniosek o pozwolenie na budowę basenu należy złożyć w stosownym urzędzie administracji państwowej. Konieczne jest też wykonanie przez osobę z uprawnieniami wielobranżowego projektu budowlanego.
Rozpoczęcie budowy przed uzyskaniem pozwolenia
Bardzo często inwestorom zależy na czasie. Pojawiają się więc rozważania na temat rozpoczęcia budowy przed uzyskaniem wymaganego pozwolenia. Niestety w praktyce może okazać się to kosztowne i może nieść za sobą niemiłe konsekwencje.
Zgodnie z przepisami rozpoczęcie prac przed dokonaniem niezbędnych formalności uznane zostanie za samowolę budowlaną. Może to skończyć się nie tylko koniecznością wstrzymania prac – zazwyczaj inwestor zmuszony zostaje również do poniesienia kary finansowej, a w najgorszym przypadku wydany zostaje nakaz rozbiórki wzniesionego obiektu. Jest na to skuteczna, lecz dotkliwa alternatywa. Polega ona na złożeniu odpowiednich dokumentów i wniesieniu opłaty legalizacyjnej. W przypadku budowy basenu jest ona jednak dość wysoka. To właśnie dlatego najbezpieczniej jest więc najpierw uzyskać pozwolenie, a dopiero potem przystąpić do wznoszenia obiektu.
Budowa basenu uwzględnionego w projekcie domu
Przydomowe baseny stają się coraz powszechniejszym widokiem. Nic więc dziwnego, że coraz częściej tego typu obiekt uwzględniony zostaje w projekcie domu. Jeśli zdecydujesz się na budowę kąpieliska na etapie budowy domu, to zyskasz dodatkowe korzyści.
Po pierwsze, unikniesz zniszczeń w ogrodzie – spowodowanych chociażby pracą ciężkiego sprzętu, takiego jak koparka. Po drugie, będziesz miał o wiele mniej formalności do dopełnienia. Nie będziesz musiał bowiem drugi raz starać się o pozwolenie na budowę basenu.
Budowa basenu o powierzchni do 50 m2
Zastanawiasz się pewnie, co z basenami o powierzchni do 50 m2? Szybko więc spieszymy z wyjaśnieniami. Wiesz już, że zgodnie z nowelizacją Prawa budowlanego taki obiekt nie wymaga uzyskania pozwolenia. Co jednak z innymi formalnościami, np. ze zgłoszeniem? To z pewnością Cię zaskoczy, ale ono również nie jest konieczne. Realizacja tego typu inwestycji nie musi być poprzedzona składaniem żadnych dokumentów ani zgłoszeniem prac organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Jest to duże ułatwienie, które sprawiło, że coraz więcej osób decyduję się na budowę przydomowego basenu – swoją drogą może stać się on znakomitym sposobem na relaks.
Jak wygląda wniosek o pozwolenie na budowę basenu?
Procedura złożenia wniosku o pozwolenie na budowę basenu nie różni się niczym od tej, którą trzeba przejść przy budowie jakiegokolwiek innego obiektu budowlanego. Dokumenty składa się do Starostwa Powiatowego. W ich skład wchodzi:
– wniosek o pozwolenie na budowę,
– 4 egzemplarze projektu budowy, wykonane przez osobę posiadającą uprawnienia konstrukcyjno-budowlane,
– oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
W naszej firmie zajmujemy się kompleksową budową basenów. To oznacza, że przygotujemy dla Ciebie projekt takiego obiektu, a następnie go zrealizujemy, wykorzystując przy tym materiały najwyższej jakości. Realizujemy zarówno inwestycje dotyczące obiektów prywatnych, jak i zamówień publicznych.
Ile ważne jest pozwolenie na budowę basenu?
Po uzyskaniu pozwolenia na budowę basenu można przystąpić do prac. Pamiętaj jednak, że dokument jest ważny tylko 3 lata. Jest to czas, w którym należy rozpocząć wznoszenie obiektu. W przeciwnym razie trzeba będzie wystąpić o pozwolenie ponownie.
Skoro znasz już odpowiedź na pytanie o to, czy budowa basenu wymaga pozwolenia na budowę, możesz bez żadnych obaw przystąpić do realizacji planowanej inwestycji. Trzymając się przepisów, o których wspomnieliśmy w tym artykule, możesz być pewien, że prace zostaną wykonane zgodnie z prawem. Jeśli jednak nadal masz jakieś wątpliwości, to zachęcamy Cię do kontaktu. Z chęcią udzielimy odpowiedzi na wszelkie nurtujące Cię pytania.