Oferta – basen w domu od firmy ASMAR
Marzy ci się basen przy domu? To już nie tylko przyjemność, na którą pozwolić możemy sobie w hotelu czy pływalni. Basen w domu to idealne rozwiązanie dla miłośników relaksu w wodzie. Firma Asmar jest producentem basenów z wieloletnim doświadczeniem!
W naszej ofercie znajdują się baseny przelewowe i baseny skimmerowe. Te pierwsze coraz częściej widywane są na basenach publicznych. Oferujemy zarówno baseny murowane, poliestrowe i w innych technologiach. Baseny przelewowe mają zamontowaną tzw. kratkę na obrzeżach basenu, do której wlewa się nadmiar wody do zbiornika, gdzie potem woda jest zasysana i filtrowana.
Baseny przelewowe, które budujemy dostosowujemy do ich położenia, bez ograniczeń wymiarów i kształtów. Wykończone mozaiką szklaną lub płytkami staną się atrakcyjnym wyposażeniem ogrodu lub domu. Do tego typu basenów można także stosować folię solarną, lub profesjonalne zadaszenie w postaci automatycznych żaluzji z polikarbonu.
Budowa basenów przelewowych
Baseny z rynną przelewową najczęściej budujemy w obiektach publicznych, takich jak hotele, pływalnie, aquaparki czy inne obiekty wypoczynkowe. Natomiast nie ma przeciwwskazań, by basen przelewowy zbudować w ogrodzie domu jednorodzinnego,
choć jest to droższe rozwiązanie. Od wielu lat zajmujemy się budową basenów kąpielowych, dzięki czemu nasze wykonania są wysokiej jakości.
Budowa basenów skimmerowych
Baseny skimmerowe (z tzw. „zbieracz wody”) sprawdzają się w niewielkich basenach. Skimmer to małe prostokątne urządzenie, które zbiera wodę z powierzchni basenu. Jest ona zasysana do pompy basenowej po czym tłoczona jest do filtra
piaskowego. Przefiltrowana woda wraca do basenu dyszami napływowymi. Zamontowany koszyczek w skimmerze ma za zadanie zbieranie większych zanieczyszczeń. Jest to bardzo popularne rozwiązanie, zwykle tańsze od basenu przelewowego.
Technologia skimmerowa nadaje się idealnie do basenu przydomowego.
Basen w ogrodzie – budowa
Obecnie nowoczesne systemy filtracyjne sprawiają, że baseny są szczelne, łatwe w użytkowaniu i czyszczeniu, a to wszystko dzięki efektywnemu systemowi filtrowania. Nowoczesne baseny ogrodowe zapewniają cichą pracę oraz niskie
koszty eksploatacyjne. W razie konieczności możemy zamontować systemy podgrzewania wody, podświetlenie oraz pokrywy chroniące wodę przed zanieczyszczeniami, a także hydromasaż, schody i inne elementy. Baseny ogrodowe budujemy wedle
indywidualnego projektu Klienta. Oferujemy baseny murowane, baseny poliestrowe, baseny drewniane, naziemne i wkopane. W naszej ofercie znajdą Państwo również wszystkie potrzebne akcesoria m. in. przykrycia basenowe, roletę nawodną
ze zwijarką. Basen ogrodowy z przykryciem letnim i zimowym to spore ułatwienie w korzystaniu. Przykrycie letnie pomaga w nagrzewaniu wody i chroni wodę przed zanieczyszczeniami.
Sprawdź artykuły o basenach na naszym blogu:
Budowa basenu w domu – od czego zacząć?
Budowa basenu w domu – czy to się opłaca?
Basen poliestrowy – co warto wiedzieć przed zakupem?
Basen skimmerowy – idealne rozwiązanie do ogrodu.
Odwiedź nasz sklep internetowy:
Technologia budowy basenów
Istnieje wiele dostępnych opcji jeżeli chodzi o wykonanie basenu prywatnego lub publicznego. Rodzaj basenu zawsze należy dobrać do dostępnego miejsca, pożądanego efektu wizualnego, pożądanego przedziału cenowego, pożądanego czasu wykonania. Należy również zwrócić uwagę na ilość czasu, który należy poświęcić na obsługę i konserwację basenu w zależności od jego rodzaju i wybranego dodatkowego wyposażenia. Zajmujemy się budową, wykonywaniem i konserwacją większości dostępnych rozwiązań.
Basen murowany
Tradycyjna ale również bardzo stylowa forma basenu. Jest to bardzo trwałe rozwiązanie ze względu na solidną konstrukcję. Daje wiele opcji wykończenia dna i ścian. Najbardziej ekskluzywną i zarazem najdroższą opcją wykończenia będzie mozaika lub kafelki. Natomiast tańszą opcją będzie specjalny liner basenowy. Basen murowany możemy wykonać m. in. z bloczków betonowych lub styropianowych. Należy wybrać również, sposób filtrowania wody i pobierania jej z niecki basenowej.
Najbardziej popularną opcją są skimmery, które zbierają wodę i zanieczyszczenia z powierzchni wody i oddają wodę dalej do układu filtrującego. Droższym, a zarazem rozwiązaniem bardziej popularnym w przypadku basenów hotelowych, jest basen z rynną przelewową. Dzięki rynnie przelewowej lustro wody może zostać zrównane z wysokością podłoża.
Basen z bloczków betonowych
Basen z bloczków betonowych oraz w innych rodzajach basenu zapewnić może jedna z trzech (lub czterech dostępnych opcji). Jedną z najbardziej nowoczesnych i ekologicznych jest pompa ciepła. Pompa mimo tego, że korzysta z prądu elektrycznego do ogrzewania wody, podobnie jak tradycyjna grzałka elektryczna, jest ona wielokrotnie wydajniejsza dzięki użytej technologii. Innym rozwiązaniem jest połączenie z wymiennikiem ciepła naszego pieca do centralnego ogrzewania. Najprostszym ale najbardziej energochłonnym rozwiązaniem jest grzałka elektryczna.
Jak przygotować basen na sezon?
Jeżeli niecka basenu po zimie jest brudna, należy ją niezwłocznie umyć. Najlepsza do tego celu jest szmatka i specjalny detergent przeznaczony do czyszczenia basenów ogrodowych, który nie tylko poprawi skuteczność naszych działań, ale również ułatwi pracę, dzięki odpowiedniej konsystencji preparatu. Jeżeli w wodzie pływają zanieczyszczenia, takie jak liście czy gałązki, można pozbyć się ich przy pomocy podbieraka. Następnie sprawdź, czy wszystkie miejsca, w których mogły zgromadzić się zanieczyszczenia, są czyste. Miejscem, w którym zbierają się liście, gałązki i inne zanieczyszczenia jest przykładowo koszyk skimmera.
Pamiętaj również o wyczyszczeniu i zdezynfekowaniu filtra. Do celu dezynfekcji najlepiej użyć silnego chlorowania szokowego (chloru niestabilizowanego), który bardzo szybko się rozpuszcza i zaczyna działać. Piasek w filtrze piaskowym najlepiej wymieniać po ok. 2-3 sezonach. Następnie należy ocenić zdatność wody pozostałej po zimie. Do tego celu sprawdzą się zestawy do testowania pH i nasycenia chlorem. Woda powinna mieć odczyn pH 7,2 – 7,4. Jeżeli wartość pH odbiega od przyjętej normy, należy użyć preparatów obniżających lub podwyższających pH. Jeżeli pH wody nie jest odpowiednie, chlorowanie nie będzie skutecznie. W przypadku kiedy pH wody po zimie znacząco odbiega od normy i jest ona silnie zabrudzona, najlepiej będzie się jej pozbyć.
Kiedy zajęliśmy się już wodą pozostałą po zimie, należy uzupełnić basen świeżą wodą do odpowiedniego poziomu. Należy pamiętać, aby w odpowiedni sposób stosować chemię basenową, zwracając uwagę na zmieniające się warunki pogodowe. Deszcze i wysokie temperatury wody przyspieszają rozwój glonów. Należy więc rozważyć w takich sytuacjach użycie środka glonobójczego lub zwiększyć dawkę chloru.
Basen drewniany
Basen drewniany to rodzaj basenu naziemnego, którego popopularność w ostatnich czasach znacząco wzrosła. Baseny naziemnie z pewnością wyglądają najlepiej tam gdzie jest dużo wolnej przestrzeni. W miejscach, w których przestrzeni jest niewiele basen naziemny dodatkowo wizualnie je pomniejszy. Basen drewniany ma przemyślaną, prefabrykowaną konstrukcję. Ściany i dno w tego typu basenie wykłada się linerem. Jedynym praktycznym rozwiązaniem w basenie drewnianym jest montaż skimmera.
Wygląd i tekstura drewna to dla wielu ogromna zaleta. Wbrew możliwym obiekcją, co do bezpieczeństwa basenów drewnianych, są one całkowicie bezpieczne. Drewno użyte do wykonania obrzeży basenu i schodów wykonane są w technologii antypoślizgowej. Do montażu basenu nie używa się również zwyczajnych wkrętów do drewna, ale specjalnych wkrętów, które są zabezpieczone przed samoczynnym wykręceniem. Poza tym drewno jest doskonałym izolatorem, dzięki czemu woda dłużej pozostaje ciepła. Baseny ogrodowe z drewna charakteryzuje również bardzo szybki czas montażu (nawet 2-3 dni).
Przygotowanie basenu ogrodowego na zimę
Wody w basenie ogrodowym nie trzeba spuszczać na zimę całkowicie, a w niektórych przypadkach nawet jest to niewskazane. Wodę przed zimowaniem należy obniżyć do takiego poziomu poniżej odpływów układu filtrującego. Całkowite spuszczenie
wody z basenu, w przypadku na przykład basenu poliestrowego lub drewnianego, mogłoby doprowadzić do odkształcenia się niecki. Urządzenia, dla których niebezpieczne jest zamarznięcie, przez zimę najlepiej przechowywać jest w suchym
i ciepłym miejscu. Do wody przed zimą można zastosować specjalny środek chemiczny do zimowania basenu. Hamuje on rozwój glonów w przypadku nagłego wzrostu temperatury przez zimę (co w naszym klimacie zdarza się coraz częściej).
Jak korzystać z chemii basenowej?
Najważniejszym czynnikiem podczas stosowania chemii basenowej będzie metraż basenu, ponieważ to od niego będzie zależeć ilość użytej chemii. Środki chemiczne dostępne na rynku znacząco różnią się od siebie skutecznością. Wybierając chemię, należy zwrócić uwagę na fakt, że stosując niższej jakości środki, będziemy zmuszeni stosować ich więcej, a dodatkowo narażamy się na jej nieskuteczne działanie, co może doprowadzić m.in. do nagłego rozwoju glonów.
Podczas eksploatacji basenu przydomowego zazwyczaj stosujemy: chlor stabilizowany w formie tabletek multifunkcyjnych o długim czasie rozpuszczania. Dostępne są one zwykle w tabletkach 20 gramowych (1,5 m 3 – 3 m 3) lub 200g (na ok. 20 m 3). Do chlorowania szokowego stosuje się chlor niestabilizowany, zwykle dostępny w postaci granulatu. W basenach, które wyposażone są w automatyczne stacje dozujące chemię, zwykle stosowany jest podchloryn sodu w formie płynu. Dodatkowo na rynku dostępne są tabletki z aktywnym tlenem, które są alternatywą dla chloru. Sprawdzają się one jednak w przypadku basenów prywatnych, z których korzysta wąska grupa ludzi. Tabletki tlenowe najlepiej stosować w połączeniu z preparatem glonobójczym.
Dostępne są również takie preparaty jak:
- krystalizator wody
- flokulant (substancja zbijająca zanieczyszczenia w większe grudki, które opadają na dno, ułatwiając czyszczenie)
- substancje zmniejszające pienienie się wody (piana może powstawać m.in. przez rozpuszczone w wodzie kosmetyki)
- preparaty do czyszczenia filtrów
- chlor stabilizowany w formie granulek