Temperatura i wilgotność to dwa najważniejsze czynniki, które bezpośrednio wpływają na warunki, jakie panują w saunie, a więc również na jakość wypoczynku osób w niej przebywających. Niezbędne jest więc stałe kontrolowanie tych parametrów. W jaki sposób? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części naszego wpisu.
Różne rodzaje saun, różne wysokości temperatur i wilgotności
Poziomy temperatur i wilgotności w saunie zależą od jej rodzaju. Wyróżniamy cztery podstawowe typy saun, a każda z nich cechuje się nieco innymi warunkami, a więc również wpływem na organizm osób, które z nich korzystają.
• Sauna sucha (inaczej fińska) wymaga stosowania wysokich temperatur (60 do 110°C) przy niskiej wilgotności (ok. 5-15%).
• Sauna mokra wymaga zastosowania temperatur powietrza na poziomie ok. 50-65°C, a wilgotności ok. 20 – 40%.
• Sauna parowa (tzw. łaźnia rzymska) charakteryzuje się temperaturami od 45 do 55°C i wilgotnością względną od 40 do 100%.
• Sauna infrared (działająca z zastosowaniem promienników podczerwonych) nie ma sprecyzowanych wymagań dotyczących wilgotności i temperatury. Odgrywają one bowiem drugorzędne znaczenie — nagrzewanie ciała odbywa się poprzez promieniowanie podczerwone.
Sposoby pomiarów temperatury i wilgotności
Temperatura w saunie i wilgotność odgrywają kluczową rolę w większości rodzajów saun, konieczne jest dokonywanie pomiarów tych wartości z zastosowaniem odpowiednich urządzeń. W tym celu wykorzystywane są termo-higrometry. Przeznaczone są do kontroli pomieszczeń, w których niezbędne jest utrzymanie wymaganych warunków klimatycznych. Ich działanie opiera się na zmianie różnicy między odczytami termometru mokrego i suchego, które zależą z kolei od wilgotności powietrza. Wśród różnych dostępnych urządzeń wyróżniamy termo-higrometry analogowe i elektroniczne. Droższe z ich wyposażone są w szereg dodatkowych funkcji, jak np. wykrywanie pleśni, wskazywanie godziny, alarmy itd. Jesteś zainteresowany termo-higrometrami? Zapoznaj się z naszą ofertą. Znajdziesz w niej różnorodne urządzenia i akcesoria do saun.