Kąpiele cieplne w saunie mają dobroczynny wpływ na organizm człowieka i stają się coraz bardziej popularnym sposobem na zrelaksowanie psychiki i odprężenie ciała. Wykazują właściwości detoksykacyjne, regulują przemianę materii, poprawiają krążenie krwi i wygląd skóry, regenerują mięśnie i działają antystresowo. Pierwsza wizyta w saunie powinna zostać poprzedzona poznaniem zasad, o których należy pamiętać podczas seansu. Przestrzeganie zasad prawidłowego zachowania w saunie pozwoli osiągnąć maksymalne korzyści zdrowotne i zwiększyć komfort przebywania z innymi uczestnikami. W tym artykule dowiesz się jak poprawnie korzystać z sauny!
Przygotowania przed rozpoczęciem seansu w saunie. Sauna po alkoholu czy można korzystać? Saunowanie zasady.
Do kąpieli cieplnej w saunie należy się odpowiednio przygotować. Zasady saunowania są proste. Przede wszystkim z sauny nie można korzystać bezpośrednio po jedzeniu lub spożyciu alkoholu. Do pomieszczenia wchodzimy minimum dwie godziny po ostatnim posiłku. Nie powinniśmy być jednak głodni! Przed wejściem ciało należy dokładnie umyć oraz wysuszyć. Kobiety muszą koniecznie pamiętać o zmyciu makijażu. Ciało nie powinno być zmarznięte, dlatego warto najpierw ogrzać sobie stopy oraz dłonie. Przed seansem w saunie nie wolno smarować twarzy kremami lub balsamować ciała, ponieważ kosmetyki tego typu będą blokować gruczoły potowe. Trzeba również pozbyć się wszelkich ozdób ciała i biżuterii. Do sauny wchodzimy na boso i nago (lub ewentualnie okryci ręcznikiem).
Jak zachowywać się w saunie w trakcie nagrzewania?
Sesja w saunie trwa zazwyczaj od 5 do 15 minut. Początkujący powinni zaczynać od krótszych sesji i wydłużać je w miarę przystosowywania się organizmu do warunków sauny. Jak korzystać z sauny, ile minut powinna trwać całość seansu? Zależy to w dużej mierze od rodzaju sauny. Rekomenduje się korzystać z sauny minimum raz w tygodniu w godzinach popołudniowych. Na pół godziny przed seansem warto wypić około litr wody, dzięki czemu organizm będzie miał, co wypocić. W dalszej części jak korzystać z sauny parowej. W łaźniach parowych sesja jest podzielona na etapy z przerwami na schładzanie ciała. Jeden cykl składa się wówczas z kąpieli w łaźni (15 min), chłodzącego prysznica (10 min) i odpoczynku (15 min). Cała sesja powinna trwać w takim przypadku od 1.5h do 2h i obejmować dwa lub trzy cykle. Po wejściu do sauny parowej należy przepłukać wodą siedzisko, aby zmyć pot poprzedniego uczestnika. Taką samą czynność należy wykonać po zakończeniu seansu. Na siedzisku należy usiąść lub położyć się. W łaźni parowej jest strefa nagości, więc wchodzimy do niej bez kostiumów kąpielowych i nie zasłaniamy ręcznikiem powierzchni ciała, aby jak największa jego część mogła reagować z parą wodną.
Ile czasu w saunie suchej?
Sesja w saunie parowej i suchej wygląda podobnie, natomiast należy zwrócić uwagę, że występują różnice. Warunki w saunie suchej są inne, temperatura jest wyższa, a wilgotność mniejsza. Co za tym idzie ogólnie rzecz biorąc sesja w saunie suchej trwa krócej. Ławy są zazwyczaj drewniane i nie należy siadać lub kłaść się bezpośrednio na nich, a na czystym i suchym ręczniku.
Jakie miejsce wybrać w saunie?
W łaźniach fińskich, czyli saunach suchych miejsce należy dobrać do swoich możliwości. Najlepiej zacząć od najniższych ławek, a zakończyć sesję na najwyższej z nich. Do łaźni fińskiej wchodzimy w ręczniku, a po wybraniu wygodnego miejsca odwijamy się z niego tak, aby jak największa powierzchnia ciała była wystawiona na działanie temperatury i wilgoci. Pamiętajmy, że ściśle owinięty ręcznik przeszkadza w wymianie ciepła. W saunie suchej należy mieć dodatkowy ręcznik, który należy podłożyć pod części ciała, które mają bezpośredni kontakt z elementami drewnianymi – najczęściej potrzebny jest ręcznik pod stopy.
Zgodnie z ogólnie przyjętą zasadą w saunie należy zachować ciszę i powstrzymać się od rozmów. Wynika to nie tylko z kultury osobistej, ale również z tego względu, że gorące powietrze powinno się dostawać do organizmu przez nos, a nie przez usta. Pamiętajmy, aby w trakcie nagrzewania nie uzupełniać płynów, a po zakończonej sesji schłodzić ciało prysznicem, zaczynając od stóp i kończąc na karku i głowie. Ważne jest, aby w trakcie prysznica nie stosować mydła. 30 minut po seansie należy odpocząć i unikać wysiłku fizycznego. Nie należy także gwałtownie uzupełniać płynów. Przed ubraniem się odpoczywamy mniej więcej tyle czasu, ile spędziliśmy w pomieszczeniu sauny. Po opuszczeniu sauny warto zdezynfekować stopy.